kaj je socialno podjetništvo

Kaj je značilno za socialno podjetništvo?

Socialno podjetništvo je oblika podjetništva, ki mora vsebovati nekatere pogoje, da se lahko kategorizira tako. Podjetniška ideja rešuje nek problem, ki se ga zazna v družbi. V strukturi podjetja mora biti zaznana demokratičnost in enakopravnost vseh oseb, ki so v njem zaposlene. Podjetje mora biti v osnovi neprofitno, kar pomeni, da dobiček vlaga naprej v delovanje podjetja.

Bistvo socialnega podjetništva je v tem, da podjetnik v družbi zazna nek problem. Trudi se, da bi ga prek svoje dejavnosti rešil oziroma vsaj zmanjšal (njegove posledice). Gre torej za iskanje inovativnih rešitev reševanja določenega problema. Socialna podjetja velikokrat rešujejo probleme, za katere bi se sicer morala zavzemati država, pa jih ne rešuje dovolj učinkovito. Lahko gre za področje brezposelnosti, ozaveščanju o zdravem prehranjevanju, razreševanje okoljsih problematik, spodbujanje samooskrbe in podobno.

Za socialno podjetništvo dostikrat velja, da sicer ne ustvarja visokega dobička. Ima pa učinkovite metode, s katerimi rešuje določene probleme. Prava vrednost takih podjetij se tako meri na drugačen način, kot je to pri klasičnih podjetjih. Tam je dobiček pogosto največje merilo učinkovitosti poslovanja.

Seveda tudi socialna podjetja lahko ustvarjajo dobiček. Razlika je v tem, da to ni glavni cilj takih podjetij. Večino dobljenih finančnih sredstev se namreč obrne nazaj v podjetje.

Za socialno podjetništvo lahko rečemo, da gre za kombinacijo med javnim in zasebnim. Po eni strani se taka podjetja lotevajo težav, ki bi jih morala reševati država. Po drugi strani pa se do teh težav pristopa na bolj inovativen način, tako kot to delajo klasični podjetniki.

Ustanovitev takega podjetja

Status takega podjetja lahko pridobi prava oseba kot npr. društvo, zavod, ustanova, zadruga, invalidsko podjetje itd. Taka družba mora izpolnjevati pogoje, določene z ZSocP-A. Nekateri pogoji so: Gre za opravljanje gospodarske in negospodarske dejavnosti. Oblika upravljanja mora biti vključujoča, kar pomeni, da temelji na soodločanju in demokraciji.

Vlogo za vpis podjetja je treba oddati na pristojnem registrskem organu.