Struktura poslovnega načrta – finančna analiza

Inštitut za ekonomska raziskovanja (v nadaljevanju IER) predstavi vsebino poslovnega načrta v desetih poglavjih. Tokrat si bomo podrobneje pogledali deveto poglavje, ki govori o finančnih analizah:

  1. Povzetek
  2. Opis podjetja
  3. Analiza dejavnosti
  4. Analiza ciljnih trgov
  5. Konkurenca
  6. Trženje
  7. Proizvodnja in tehnologija
  8. Vodenje in organizacija
  9. FINANČNA ANALIZA
  10. Priloge

Še tako urejena, celovita in poglobljena finančna analiza nima nikakršne vrednosti, če nima ustrezne opore v predhodnih poglavjih, predvsem v delu, ki se nanaša na trženje, saj v kolikor bralec ne verjame prodajnim napovedim v poslovnem načrtu, ga tudi finančni izračuni ne morejo prepričati. Prav tako bodite pozorni na konsistentnost med prodajnimi napovedmi in drugimi deli poslovnega načrta ter finančnimi napovedmi. V kolikor ne boste konsistentni si lahko s tako napako popolnoma uničite verodostojnost celotnega poslovnega načrta.

Skozi celotno deveto poglavje se sklicujte na predhodna poglavja poslovnega načrta.

Kot vedno, vas bomo tudi tokrat opozorili, da bodite realistični. Če ste v dvomih, kako se bodo stvari obrnile napravite izračune za več scenarijev. V mislih morate imeti tudi to, da vseh prikazov nikakor ne boste mogli vključiti v to poglavje poslovnega načrta, saj naj bi le to imelo približno 5 strani. Zaradi omejenosti z dolžino poglavja lahko različne preglednice in grafe vključite v prilogo vašega poslovnega načrta.

V kolikor boste opisovali tveganja, to še ne pomeni, da boste v očeh bralca ocenjeni slabše, prej nasprotno – vsak posel nosi določena tveganja, vendar je pomembno, da jih podjetnik prepozna in predvidi načine za njihovo reševanje.

Pri poglavju finančna analiza je pomembno, da bralec dobi občutek, da veste, kaj ste izračunali in kaj to pomeni.

Ključne sestavine poglavja finančne analize so:

  • predpostavke finančnih izračunov in projekcij,
  • viri financiranja investicije in uporaba sredstev,
  • bilance stanja,
  • izkazi poslovnega izida,
  • izkaz finančnega izida,
  • drugi finančni kazalci in kazalniki ter
  • poglobljena vsebinska analiza vseh finančnih izračunov.

Katere so tiste najbolj pomembne finančne projekcije v poslovnem načrtu?

1. Izkaz uspeha

Izkaz uspeha je izračun, ki upošteva vse prihodke in stroške podjetja, največ za obdobje preteklega koledarskega leta, kot so npr.:

  • stroški nabave izdelkov za prodajo,
  • proizvodni stroški,
  • stroški poslovanja,
  • stroški financiranja posla in
  • drugi stroški, odvisni od vrste posla.

Seštevek vseh navedenih parametrov nam daje rezultat poslovanja oz. dobiček ali izgubo poslovanja podjetja.

2. Denarni tok

Denarni tok je seštevek prihodkov (denarnih prilivov) in odhodkov (denarnih odlivov) podjetja. V primeru, če je v določenem časovnem obdobju odhodkov več kot prihodkov, je denarni tok negativen in zato mora podjetje zagotoviti dodatne vire financiranja poslovanja.

3. Bilanca stanja

Bilanca stanja je pregled oz. izračun vseh finančnih obveznosti podjetja in na drugi strani vseh virov iz katerih zagotavlja podjetje pravočasno plačevanje teh obveznosti. Pokaže, s kakšnim premoženjem razpolaga podjetje oz. kako je podjetje v preteklosti poslovali in kakšen je zaradi tega položaj podjetja danes.

Vir:

Projekt Delo na daljavo, poslovni načrt. 2003

Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Inštitut za ekonomska raziskovanja, Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (2005). Priročnik za izdelavo poslovnega načrta.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja